Jak uniknąć bólu pleców pracując przy komputerze?

Każdy pracownik biura, który swoje codzienne obowiązki związane z pracą realizuje przy komputerze, wie, że prędzej czy później dopadnie go w ciągu dnia ogromny ból pleców, który będzie pojawiał się coraz częściej i coraz mocniej doskwierać będzie również poza godzinami pracy. Jak można sobie poradzić z takimi dolegliwościami i co jest ich przyczyną?

Dlaczego plecy bolą?

fotel do komputeraGłównym powodem bólu pleców, ale również i ramion podczas pracy przy komputerze jest nieprawidłowa pozycja przy biurku. Wynika ona przede wszystkim z braku odpowiedniego fotela, który wymusza nie tylko właściwa odległość od monitora, ale również odpowiednia pozycja ciała podczas siedzenia na nim. Z tego powodu łatwo jest więc wysnuć wniosek, że kluczowe do uniknięcia występujących bólów pleców podczas pracy przy komputerze jest posiadanie odpowiednio wygodnego fotela do komputera.

Jak wybrać taki fotel?

Skoro już wie się, co powoduje problemy z kręgosłupem, powstaje drugi problem, a mianowicie określenie co to właściwie znaczy wygodny fotel do komputera. Czy powinien on być miękki i komfortowy? Duży i szeroki? A może charakteryzować się jeszcze innymi cechami?
Taki fotel powinien cechować się przede wszystkim bardzo szeroką możliwością regulacji. Powinien mieć możliwość zarówno zmiany wysokości, pochylenia, jak i ustawiania podłokietników. Nie można również zapominać o właściwej wentylacji, czego np. bardzo często nie mają fotele ze skóry ekologicznej, oraz o jego stabilności, aby w trakcie użytkowania nie zmieniał ustalonej wcześniej pozycji.